Nová kolekce
podzim-zima 2024
5 min. 25. 01. 24
Jak na praní péřové bundy? Jaký zvolit vhodný prací prostředek? Sušit na vzduchu nebo radši v sušičce? Jak načechrat peří za použití speciálních míčků "ježečků"? To vše a mnohem víc v novém článku ze série "HowTo" na Rafiki blogu!
Ať už se rozhodneš vyzkoušet naši pánskou péřovku FUEGO nebo dámskou MORENU – nejteplejší zateplovací Rafiki bundy, které jsme poctivě naplnili kvalitním a certifikovaným kachním peřím o plnivosti 650 cuin. Nebo dostaneš chuť otestovat nové technicko- sportovní péřové bundy z letošní kolekce podzim 2023, kousky jako NEVIS (holky) a GLEN (kluci). Nebo si prostě jako zapřisáhlý lezec a vášnivá lezkyně nedáš ani v zimě pokoj a tak na sebe oblečeš lezecké péřovky FLYNN II (holky) a FITZ (kluci)...
V naší nabídce toho najdeš opravdu spoustu. Než se však rozhodneš, kterou péřovku vybereš, tak si přečti o tom, jak se o bundu starat a jak o ni co nejlépe pečovat, aby ti vydržela dlouhá (lezecká) léta.
Co všechno se v článku dozvíš? Poradíme ti, jak s bundou šetrně zacházet, aby si zachovala svoji nadýchanost i načechranost peří. Jak péřovku prát? Kde bundu nejlépe sušit nebo jaký prací prostředek bude tou pravou volbou? Zkrátka na co všechno si dát v procesu péče pozor...
Tak pojďme na to!
Zaprvé: péřovku nemusíš prát často jako pereš své spodní prádlo nebo ponožky. Pokud budeš mít bundu jen trochu špinavou a najdeš na ní v některých místech upocený flek nebo jiné špinavé místo, stačí ji pouze očistit houbičkou, na kterou naneseš jakékoliv přírodní a šetrné mýdlo.
Praní péřových bund není žádnou alchymií a nejsou zapotřebí žádné složitosti. V podstatě stačí, když se budeš k oblečení chovat co nejvíce šetrně a dodržíš správné postupy pro praní, stejně tak i pro následné sušení.
Tady platí stejná pravidla jako u samotného lezení: musíš jít jen „krok za krokem“ a hlavně mít ten správný „program“!
1) Nejdříve vyprázdni obsah všech kapes a nezapomeň ani na kapsy vnitřní. Lezečky máš už snad venku a nenecháváš je v bundě „vonět“, ale i tak se občas najde nějaká ta zapomenutá tejpa, náplast nebo čepice či šátek na krk. Po vyprázdnění kapes, zapni všechny zipy, které na bundě najdeš (YKK, suché zipy, druky).
2) Vyber vhodný a šetrný program. Dnes ti automatická pračka nabídne tolik programů, že tolik jich nevymyslí snad ani Adam Ondra v přelezu „Silence“ ve Flatangeru. Pro jednoduchost: stačí zvolit program bez ždímání a bez odstřeďování. Tou ideální teplotou praní bude 30 °C.
3) Použij šetrný prací prostředek bez aviváží. Na trhu najdeš velkou a širokou nabídku pracích prostředků určených pro praní péřového oblečení. Pro inspiraci můžeš kouknout na produkt Grangers Down Wash nebo na celý prací set – Grangers Down Wash Kit, kde součástí kitu jsou i míčky na obnovení „loftu“ (o těch ještě později).
4) Po skončení praní a máchání, už pouze vypusť vodu z bubnu pračky.
5) Po vyprání péřovku vytáhni a několikrát jemně promačkej dlaněmi (to bude perfektním cvičením pro tvé silné lezecké prsty). V žádném případě bundu neždímej klasickým „protisměrným kroucením“, ale jen ji lehce několikrát protřep.
6) Vypranou péřovku rozlož na zem na ručník a přikryj druhým ručníkem. Pak opatrným stlačováním bundy vytlač další přebytečnou vodu.
Aby si péřovka zachovala stále svůj „loft“ (vzdušnost) a nestalo se, že peří bude někde „zdrclé“ nebo sesypané pouze v jedné části bundy, musíš vypranou bundu vhodně usušit. K sušení můžeš využít klasického sušení na vzduchu nebo také modernějšího sušení v sušičce. No a jak přesně na to?
Prvním předpokladem pro perfektní zvládnutí procesu sušení, je vhodné rozložení bundy ve velmi dobře větraném prostoru. Využít můžeš běžné sušáky na prádlo, na které bundu rozprostřeš horizontálně (místo zavěšení směrem dolů). Během sušení mysli na to, že je potřeba pravidelně a opakovaně bundu protřepávat i otáčet, aby se zajistilo dokonalé usušení všech jednotlivých míst. Nezapomeň ani sušení rukávů nebo na vysušení kapuce.
Pokud bundu sušíš venku v létě, tak si vyber vhodné místo a to nejlépe někde ve stínu. Důležité je vyhnout se sušení na přímém sluníčku. Pokud sušíš doma, tak bundu nedávej na topení ani žádný jiný zdroj tepla. Peří by se mohlo přesušit, stát se velmi křehkým a díky tomu pak začít i lámat.
A jak v sušičce? Dvě jednoduchá pravidla: sušit na velmi nízkou teplotu (max. do 30 °C) a do sušičky přidat míčky, které pomohou, aby se peří rovnoměrněji rozmístilo a lépe načechralo. Použít můžeš třeba klasické tenisáky nebo i speciální míčky na sušení „ježečky“.
Po vyndání ze sušičky, bundu znovu protřepej a nechej krátce zchladnout. Sušení s využitím sušičky je sice výrazně rychlejší, ale přesto doporučíme bundu hned neskládat do šatníku, ale raději nechat rozloženou na vzduchu v horizontální poloze.
Před samotným praním raději vždy zkontroluj štítky na oblečení (pokud jsi je už dávno neodstřihl a nevyhodil do koše). Řiď se uvedenými symboly. Pro podrobný přehled všech symbolů a také jejich detailní vysvětlení, koukni na článek na blogu RockPoint: Symboly pro praní a údržbu.
Nejdůležitější radou je už zmíněný výběr správného pracího prostředku. Při použití běžného pracího prášku bys mohl zničit nebo odstranit tukovou vrstvu, která se přirozeně vyskytuje na peří, čímž by peří ztratilo svoji schopnost tepelné izolace. A to určitě nechceš! Proč jinak byste si péřovku pořizovali? Peří tě má v prvé řadě izolovat a udržet všechno tvé tělesné teplo uvnitř. Pokud byste nedbalým zacházením během praní odstranili tukovou izolační vrstvu, tak byste to záhy velmi rychle pocítili.
Nezapomeň ani na pravidelné protřepávání bundy během sušení. Ať už používáš klasickou metodu sušení na vzduchu nebo i sušení v sušičce. Po vyprání se v bundě tvoří prázdná místa, peří se sesypává do některých částí a je třeba jej dostat zase „pěkně zpátky na své místo“ po celém vnitřním prostoru bundy. Péřovka schne klidně dva až tři dny, takže pravidelné pročechrání zajistí, že vám pírka nezačnou nikde plesnivět.
Hned jak bundu vypereš, švihej ji zas pořádně zamastit někam za vertikálním dobrodružstvím do hor, do skal a všude kam tě to jen táhne! No a pak? Celý proces s radostí (a do nekonečna) opakuj!
Přihlášení pomocí e-mailu
nebo rychlé přihlášení
Jsi tu poprvé?
Registrace nového zákazníka