TOPUJ VÁNOCE
S RAFIKI
profesionální stavěč, univerzální sportovní lezec a boulderista
Petr se živí jako profesionální stavěč lezeckých cest na umělých stěnách
Pokud zrovna nepracuje na některé z evropských stěn, tráví veškerý volný čas na skalách
Kromě lezení si rád zahraje na kytaru a to ideálně při odpočinku na skalách
1. Kdybys mohl jezdit jen do jedné oblasti, jaká by to byla?
Někde kde je pořádný dach a hadice. V poslední době vede Rodellar.
2. Která cesta Tě nejvíce vytrestala a která naopak sedla tak, že Tě překvapilo, jak ses v ní prošel?
Naposled mě vytrestala tatranská vícedélka Kororo 9. Po OS druhé délky 9- v plotně kde se teda děly věci.Říkal jsem si, že už by to mohlo jít dolézt… ale druhá délka taky za 9- při mé výšce nabídla 2 fantastické bouldery a byl to boj to vůbec zkroknout. Své sehrálo i slunce ve stěně, ale je to chabá výmluva.
Často mě překvapí že je něco nečekaně lehké, když to po pár pokusech vylezu. Třeba minulé léto parádní dlouhá převislá a triková 10- v Juře, Dachfürst. Stála mě celkem dost pokusů než jsem vyladil fintičky, ale finální přelez byl celkem v klidu. Kdyby to bylo o dost těžší, pořád by to šlo.
3. Jakého OS si nejvíc ceníš?
Každého, kde musím bojovat. Baví mě ta bitka, když máš v dachu natečeno a bojuješ o každý další krok. V létě mi udělala radost tatranská linka „Správný čas“, 8 UIAA. Je v ní spousta krásných a těžkých kroků (na to číslo), rozhodně doporučuju!
Baví mě ta bitka, když máš v dachu natečeno a bojuješ o každý další krok.
Petr Andrla
4. Máš přesný tréninkový plán, nebo se držíš hesla „nejlepší trénink na lezení je lezení“?
Rád bych měl plán a trénoval, ale vzhledem k tomu, že mě živí stavění cest tak to není v praxi moc realizovatelné. Trénink se s poměrně těžkou fyzickou prací a „každodenním“ lezením kvant lehčích cest a testováním těch těžších moc neslučuje. Není na něj ani síla, ani kůže. Když mám volněji, tak se snažím mít v tom trošku systém. Ale mám rád lezení jako pohyb, takže hlavně lezu. Do budoucna mám naději, že bych mohl mít času na trénink o něco víc. Založili jsme s Dankou Ivanovovou lezeckou akademii Climbbetter.sk a tak bych rád kombinoval stavění s koučováním klientů a vlastním tréninkem na stěně i skalách. Snad tedy ještě něco těžkého na stará kolena vylezu.
5. Řešíš stravu, odpočinek a kompenzační cvičení? Co se ti osobně osvědčilo v praxi?
Stravu řeším, ale nejsem úplně militantní, sním co mi kdo dá. Ale snažím se jíst méně sacharidů a vybírat si pokud možno výživově kvalitní potraviny a doplňky. Bylo by to spíš na celý článek, tak třeba někdy příště.
Regeneraci se věnuju čím dál tím víc, s přibývajícími léty je to potřeba a nese to ovoce. Myslím, že kdo chce trochu trénovat a dostat z těla maximum nemůže úplně ignorovat pořádnou rozcvičku, strečing (aspoň 2 hodiny po lezení), triggerpoint válec, nebo nějaké jiné rollery a hlavně spánek.
6. Chtěl bys časem zkusit i další lezecké disciplíny, které si zatím moc nevyzkoušel/a (závody, vícedýlky, zimní hory atp.)?
Letos jsem po dlouhé době strávil víc času ve stěně na vícedélkách a mám nějaké další plány, baví mě to. Vzhledem k tomu, že jsem lyžař a baví mě skialp, tak kombinace se zimním lezením se vyloženě nabízí. Letošní zima bude asi v Tatrách s cepíny. I když nějaké Řecko nebo Španělsko asi taky přijde na řadu.
Přihlášení pomocí e-mailu
nebo rychlé přihlášení
Jsi tu poprvé?
Registrace nového zákazníka