Nová kolekce
podzim-zima 2024
5 min. 16. 09. 24
Nová série designových triček ARCOS a JAY v sobě kloubí kombinaci zábavy, vtipu a také i trochu zajímavé lezecké historie. Pojď si s námi přečíst krátký článek o FRANKENJURSKÉM SVĚTĚ a zjisti víc o tom, co znamená zkratka "RP". Kde a jak to celé vzniklo a kdo za tímto stylem přelézání cest stojí...
Většina z vás lezců, co překonáváte vertikální výzvy, jste se už jistě někde setkali s pojmy jako on-sight, flash, pink-point nebo právě i red-point, zkráceně RP. Odkud však toto slovo pochází? Kdo za ním stojí a co vůbec znamená?
Zkratka RP pochází z německého Rot Punkt a v doslovném překladu znamená červený bod. V dnešní době se však nejčastěji setkáte s anglickým označením Red Point. V lezeckých kruzích bychom pojem mohli definovat asi takto:
„Úspěšné volné přelezení lezecké cesty po předchozím neúspěšném pokusu v kuse, pouze vlastními silami, bez pádu a bez použití jakýchkoliv horolezeckých pomůcek. Po cestě cvakáš už jen expresky do fixního jištění.“
Většina těžkých přelezů je dnes na pink-point (PP), což znamená, že v cestě již visí expresky.
Před samotným RP pokusem si můžeš cestu libovolně nacvičovat a padat v ní, až nakonec všechno své úsilí spojíš do jednoho pokusu o čistý přelez cesty.
S pojmem Rot Punkt se neodmyslitelně pojí legendární německý lezec Kurt Albert. Kurt byl velmi aktivním lezcem zejména v jeho domácí oblasti Frankenjuře, kde zdokonaloval své dovednosti.
V polovině 70. let 20. století přišel s nápadem označování cest. Jakmile se mu povedlo vylézt nějakou cestu v kuse a bez pádu, namaloval pod ní přímo na skálu malou červenou tečku. Tím započala velká revoluce ve světě volného lezení (tzv. free climbing), což byla obrovská změna oproti dřívějšímu stylu přelézání lezeckých cest, kdy bylo prioritou vylézt jakýmkoliv způsobem (i za použití technických pomůcek) až na vrchol!
Jiné historické zdroje naznačují, že to bylo ještě trošku jinak. Citujme legendárního amerického lezce Johna Bachara, který působil zejména v Yosemitech a Joshua Tree:
„Slyšel jsem, že lezci ve Frankenjuře s sebou do skal nosili červený lak na nehty a pod cestu, kterou zrovna trénovali, namalovali prázdný červený kruh. To znamenalo, že cesta ještě nebyla úspěšně vylezena čistým způsobem. Jakmile se však někomu povedlo cestu volně přelézt, vnitřek červeného kruhu vybarvili a teprve pak se z něj stal celistvý červený bod – Rot Punkt.“
John Bachar tento evropský systém značení volných přelezů cest od Kurta převzal a začal jej popularizovat za oceánem v celé Americe. John patřil mezi špičku amerických lezců a mimo své excelentní výkony byl známý zejména svými free solo výstupy.
Krátce jsme Tě tedy zasvětili do historie lezení a vzniku červené tečky. Jak už jsme výše zmínili, toto značení cest se začalo používat nejdříve v německé sportovní lezecké oblasti Frankenjura a mezi jedno z nejznámějších míst patří sektor Weissenstein.
Ve Weissensteinu najdeš přibližně 50 sportovních cest do výšky 20 metrů, od nejlehčí dvojky až po úctyhodná 7c-čka, která patřila k vrcholu lezecké éry Johna Bachara a Kurta Alberta. Do Weissensteinu se sjíždělo mnoho světových lezců jako právě Kurt Albert nebo John Bachar. Díky nim zde vznikaly obtížné výstupy, které i dnes mají stále svoji krásu a hodnotu. Mezi dalšího velmi aktivního lezce oblasti patřil také Wolfgang Güllich.
Druhá největší sportovní lezecká oblast na světě s více než 16 000 lezeckými cestami.
Co všechno tedy frankenjurský lezecký park dnes nabízí? Frankenjura se nachází se mezi městy Bamberg, Bayreuth a Nuremberg a na výběr máš z více jak 1.000 lezeckých sektorů, které ti poskytnou lezení na několik životů.
Převážně tady najdeš krátké, silové, jedno-délkové sportovní cesty na skalkách v příjemném prostředí lesíků na šedivém vápenci. Některá místa jsou více vzdálená od civilizace a dopravních komunikací, jiná jsou naopak hned několik kroků od cesty, takže dostupné pro všechny lezce i rodiny s dětmi (a kočárky). Profily cest jsou většinou kolmé nebo převislé a nejčastějšími chyty jsou prstovky a dírky nekonečných tvarů a velikostí.
Frankenjura je místem, kde vznikaly nejtěžší cesty své doby, a to konkrétně „Wall street“, první 8c na světě, která byla vylezena v roce 1987 Wolfgangem Güllichem. Linka o délce 25 metrů s deseti intenzivními silovými kroky odpovídajícími přibližně 8A boulderu.
Nejslavnější cestou celé oblasti a vůbec první cestou o obtížnosti 9a je „Action Directe“ taktéž od Wolfganga Güllicha. Tato cesta je dnes považována jako „benchmark“ obtížnosti 9a.
Wolfgangovi trvalo nacvičování a přelezení action directe na rp přibližně 11 dní.
Koukni na naše nové RAFIKI tričko ARCOS a JAY, vyber správnou velikost, objednej a pak už mazej objevovat krásy FRANKENJURSKÉHO PARKU!
Věříme, že ti triko bude dělat skvělého společníka v těžkých projektech nebo i pohodových a rekreačních cestách. No a když ho vezmeš příště na sebe, tak si připomeneš trochu historie a lezeckých milníků uplynulého století.
Ať už při lezení nebo v životě, je důležité koukat vpřed, myslet na budoucnost, užívat si přítomnost, ale zároveň nezapomínat na minulost, díky které si můžeme dnes krásy lezení užívat!
Přihlášení pomocí e-mailu
nebo rychlé přihlášení
Jsi tu poprvé?
Registrace nového zákazníka