CZ EN

Aktuality

Rozhovor s Jakubem Konečným o letošní sezoně

14.12.2016

Jakub Konečný, ambasador značky Rafiki, patří k mladé generaci českých lezců, kteří svými výkony rozvířili dlouho ustálené vody českého lezeckého rybníčku.  

Letošní druhou polovinu roku jsi měl velkými závody opravdu našlápnutou. ME juniorů - první místo, MS dospělých Paříž - 21. místo, MČR dospělých - 1. místo, MS juniorů Kanton - 4. místo a k tomu občas i nějaký bouldering.  Za mě je to jeden skalp za druhým a super výsledky, vydařila se Ti závodní sezona podle představ? Z jakého závodu máš největší radost?

Závodní sezona se mi určitě podle představ vyvedla a ještě líp.  Jakoby nemůžu říct, kterého umístění si vážím více. Všechny závody letos měly něco do sebe a rozhodně nelituju času stráveného tréninkem.

Na ČP dospělých na Smíchovce Kuba skončil v těsném závěsu za Adamem, video z finálové cesty zde, foto Standa Mitáč

Když porovnáš závody dospělých, které sis letos vyzkoušel na SP i MS v Paříži bylo to pro Tebe velké překvapení, co se týče obtížnosti a stylu cest? Co Tě nejvíce v Paříži zaskočilo? Vidíš jako nutné na dospělácké závody trénovat odlišně, než jsi byl zvyklý do teď? Připravoval ses na MS v Paříži nějak cíleně?

Je logické, že cesty na dospěláckých závodech budou určitě těžší, ale zas tak mě to nepřekvapilo. V Paříži byly cesty o trošku lehčí, než většinou bývají, takže se hodně topovalo. Přesto zde bylo hodně dlouhých kroků, hodně blbých chytů a těžké cvakání expresek.  Mě se vyplatilo lézt rychle bez zbytečného vyklepávání. Do Paříže jsem se cíleně nepřipravoval, trénink jako vždy, řekl jsem si, že to nebudu zbytečně hrotit, takže se mi lezlo dobře a beze stresu.

Když jsem naťuknul trénink v předchozí otázce, jak v současnosti trénuješ? Zařazuješ do tréninku v dnešní době populární posilování s vlastní vahou nebo třeba jógu?

Momentálně trénuju dvakrát denně většinou čtyřikrát až pětkrát do týdne. Můj tréninkový den vypadá většinou následovně. Vrátím se ze školy a hned jdu na bouldrovku, kterou mám minutu na kole. Dám nějaké bouldry, visy na lištách, fixy a kampus. Většinou mi to zabere hodinu, ale někdy i více. Poté si dám dvě až tři hodiny odpočinku a večer mě čeká vytrvalost. Tu lezu buď silovou nebo více do objemu, záleží na období. Občas do tréninku zakombinuju TRX, které je super pro kompenzační cviky a celkově na zpevnění těla. Občas přidám nějaké cviky na břicho atd. Jógu jsem ještě nikdy nezkoušel.

Jerry Moffatt style“ i na rozměrově skromné boulderovce jde natrénovat na velké věci

Semifinále a 21. místo v Paříži vnímám jako super výsledek. Splnily se Ti očekávání? Z mého pohledu je důležité sbírat zkušenosti na velkých závodech co nejdříve, byl v Paříži vůbec někdo ještě mladší, než Ty, nebo se ostatní junioři zalekli?

Do Paříže jsem jel tak nějak bez stresu, byl to vlastně můj druhý dospělácký závod. První kvaldu jsem pokazil, ale druhá mi podržela postup do semi. Hned po té jsme se zajeli podívat do Fontáče, potrápili nějaké čtverky a já jsem regeneroval do semi. Bohužel jsem se v semi tak trochu blbě zamotal a spadl docela brzo. S umístěním jsem byl rozhodně spokojený, do Paříže jelo docela hodně lezců, které vídávám na evropských závodech, ale v semi jsem byl tuším nejmladší.

Letošní MČR probíhalo trochu netradičně v nákupním centru na stěně, která rozhodně nepatřila k nejvyšším ani k nejvíce převislým u nás.  Na internetu se vedly celkem bujaré diskuze o tom, zda to není degradace mistrovství a českého lezení, jiní diskutéři naopak kladně vyzdvihovali to, že se lezení dostane více mezi lidi. Na závodech jsi celkem suverénně zvítězil, jak se Ti na stěně lezlo a celkově, jak hodnotíš mistrovství?

Když jsem ještě doma viděl fotku stěny poprvé, říkal jsem si, že u nás v Lipníku na tom zase tak špatně nejsme:))... I když byla stěna trochu menší, tak to vůbec nevadilo a ani mi nepřišlo, že byly cesty nějaké extra bouldrové. Za mě to byl určitě super závod, bylo to takové volnější, než být celý den zavřený v tělocvičně. Cesty stavěli Honza Šolc a Honza Zbranek a musím říct, že to byly opravdu vytrvalostní cesty.

Top ve finálové cestě na MČR!

Před nedávnem jste se s reprezentací vrátili z MS juniorů v čínském Kantonu, kde jsi obsadil 4. místo. Bedna utekla o kousek, jak na Tebe Čína působila? Měl jsi možnost navštívit nějaké místní stěny? Když to porovnáš s Evropou a přímo i s Českou republikou, jsou tréninkové podmínky srovnatelné, lepší, horší? Překvapilo Tě něco?

Přiletěli jsme tři dny před závodem a na rozlézací trénink jsme zvolili jednu místní docela malou stěnku. Výsledek mě docela zamrzel, po kvaldách a semifinále jsem byl druhý, ale ve finále jsem blbě zvolil řešení bouldru ve stropu a spadl téměř čerstvý. Neměli jsme tolik času na objíždění stěn, ale přišlo mi, že podmínky k tréninku mají dobré. Obecně se mi v Číně hodně líbilo a rád tam v příštích letech nějaký závod znovu absolvuji a trochu to tam prozkoumám.

Kdo si nevyzkoušel v Číně Kung-Fu, jako by tam nebyl

Kvůli závodům a tvrdému tréninku jsi letos neměl příliš času na skály, ale přesto se pár výjezdů povedlo. Ze zahraničních oblastí jsi poprvé navštívil Frankenjuru nebo Adlitzgräben. Ze zájezdů se povedlo přivézt hodnotné přelezy až do 11-. Líbilo se ti tam, sedí Ti styl lezení v těchto oblastech? Nepokukoval jsi i po nějakém 8c+?

Bohužel to je nevýhoda závodění. Ve Frankenjuře jsme byli na začátku prázdnin a celý výjezd začal tím, že jsem si natáhl prostředníček. Jura je známa dírkami a bouldrovými cestami, což bylo docela zajímavé:) Na můj první výjezd do Jury se mi to tam líbilo i přes věčné chození lesem a hledání skal:) V rakouském Adlicu to bylo super, místní styl lezení mi sednul a těžkých cest je tam celkem hodně. Byly jsme tam jen tři dny, takže nic těžšího rozlézat nemělo cenu, pár dní na to jsem odlétal do Číny, takže alespoň hezký rozlez před závody.

Wallstreet 11- Frankenjura Německo

Po MČR v boulderingu jsi zavítal na otočku také do Srbska. Zkusil jsi něco v červených převisech? Jak se Ti cesty líbily?

Byla to vlastně moje první návštěva, počasí nám ale bohužel moc nepřálo, stěna byla celou dobu pod slunkem, takže podmínka hrozná. Ale jinak si myslím super sportovní oblast, i když se občas něco udrolí. Zkoušel jsem cestu Mimikry, ale přes vedro mě nepustila dál než do posledního, už ne moc těžkého kroku. Od té doby jsem na převisech nebyl, ale určitě se zajedu podívat i na ostatní cesty.

Závodní sezona je letos už u konce, když jí shrneš, dopadla podle očekávání? Skalní ještě u konce není, plánuješ před koncem roku nějaký výjezd na skály?

Docela mě štve, že přes všechny ty závody jsem trávil hodně málo dní na skalách, takže moje skalní cíle jsem si nesplnil. Na Vánoce plánujeme Osp, tak uvidíme.

Lezecký svět teď žije Adamovo úspěchem v Yosemitech. Zkoušel jsi už někdy nějaké vícedélky nebo big wall? Láká Tě do budoucna se do něčeho vyššího také pustit?

Kdysi na Sulově jsem s Pavlem Lukešem, se kterým jsem ve skalách začínal, lezli na takovou slepencovou věž. Mohly to být čtyři délky, ale na věž jsme se nedostali kvůli vypadnutému jištění a drolící se skále. Momentálně mě vícedélky a hory nelákají, ale v budoucnu kdo ví :)

Abychom poodkryli také něco ze soukromí. Předpokládám, že lezení je pro Tebe koníček číslo jedna, jaké jsou tvé další koníčky? Je o Tobě známé, že umíš hrát na houslích. Doporučil bys hraní na housle jako vhodný doplněk pro trénování síly prstů?

To samozřejmě. Na housle jsem hrál osm let, ale poslední dva roky jsem bohužel na housle úplně zapomněl. Znám pár lezců, kteří na housle taky hráli, například Štěpán Volf a slabé prsty rozhodně nemá. Je dost možné, že mají na prsty vliv. Delší dobu se chystám, až si zase zahraju, ale ještě jsem se k tomu nedostal:)

Na předsevzetí pro příští rok se zeptám zase příště, Kubo díky za rozhovor a ať se nadále daří!

Taky děkuji.

 

Univerzitní MS Shanghai

25.10.2016

Loňské 6. místo na Akademickém Mistrovství Evropy v Polsku mi otevřelo možnost vyrazit letos na mistrovství světa do Šanghaje – díky z toho plynoucí podpoře ČAUSu jsme mohli vyrazit na jinak nemyslitelnou cestu do Číny. Nemám velké zalíbení v této „lidové“ republice, a tak jsem účast poměrně dlouho zvažoval, ale nakonec jsem vyrazil a připojil se k silnému českému týmu

Nová podzimní kolekce Rafiki 2016

29.09.2016

Nová podzimní kolekce Rafiki, která doplňuje naší letní kolekci je již dostupná ve vašich oblíbených prodejnách a eshopech